Sabah - Akşam: 09:00 - 20:30

SARIÇAM TİCARET MERKEZİ KAT:1 NO:4

 Üçüncü Şahıs Sigortasının Faydası Nedir?

Üçüncü Şahıs Sigortasının Faydası Nedir?

Üçüncü Şahıs Sigortası, Türkiye’deki Motorlu Araçlar Yasası tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Bu, ne anlama geldiğini ve bize nasıl yardımcı olabileceğini anlamayı çok önemli kılıyor. Ancak üçüncü şahıs sigortasının faydasının ne olduğunu bilmeden önce, birinci şahıs, ikinci şahıs ve üçüncü şahısların ne olduğunu anlamak gerekir.

Birinci taraf , poliçeyi satın alan aracın sahibidir. Kullandığı aracın geçerli bir üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası poliçesine sahip olduğundan emin olmakla yükümlüdür.

İkinci şahıs , sigorta ettirenlere çeşitli sigorta poliçeleri sunan ve sigorta yaptırılan bir olayın gerçekleşmesi veya gerçekleşmemesi durumunda yükümlülüklerini ödeyen sigorta şirketidir. Onlar iddiaları onurlandıranlardır.

Üçüncü şahıs , kazanın birlikte meydana geldiği kişidir ve mal sahibi zararı ödemekle yükümlüdür. Bu kişi için sigorta yapılır. Sağlık ve araç hasar masrafları bu sigorta kapsamındadır. Sigortalı bir kaza ile karşılaşırsa, bunu en kısa sürede sigorta şirketine bildirmekle yükümlüdür. Böyle bir kural olmamasına rağmen, sigorta şirketi gecikmiş başvuruya dayanarak talebi reddedebilir; olayın meydana gelmesinden itibaren önemli bir süre geçmiş ve sigorta şirketine tazminat talebinde gecikme için geçerli bir sebep sunulmamıştır. Bunun dışında, bir kaza meydana geldikten sonra sigorta şirketinin onarım masraflarına ilişkin mali yardım sağlayacağı bir sözleşmedir.

Üçüncü taraf sigorta poliçesinin özelliği

 • Üçüncü şahıs poliçesi, mevcut en temel motor sigortası poliçesidir. Piyasada sunulan daha fazla kapsama sahip başka üstün poliçeler de vardır.
 • Üçüncü şahıs kasko /bisiklet sigortası, üçüncü şahıs ve aracının uğradığı zararları teminat altına alır ve sigorta bedeli dahilinde öder.
 • Sigortalının kendisine veya aracına herhangi bir koruma sağlanmaz. Adından da anlaşılacağı gibi, yalnızca üçüncü taraf yükümlülüklerini kapsar.
 • Diğer tüm sigorta sözleşmeleri gibi, üçüncü kişi sorumluluk sözleşmesi de bir tazminat sözleşmesidir. Bu, yalnızca sizin uğradığınız kaybı iyileştirdiği anlamına gelir. Bundan hiçbir şekilde yararlanamayacaksınız.
 • En temel sözleşme türü olduğu için prim tutarı da minimum düzeydedir. Prim tutarı aynı zamanda sigorta bedeline bağlı olmakla birlikte, benzer bir sigorta bedeli ile sunulan diğer poliçelere kıyasla prim tutarı daha düşük olacaktır.

Üçüncü şahıs sigortasının faydası nedir?

 • Üçüncü şahıs sigortasının en önemli faydası, yasal hükümlere uymanıza yardımcı olmasıdır. Uyumsuzluk başka birçok soruna yol açabileceğinden bu son derece önemlidir.
 • Üçüncü şahıs sigortasının finansal bir yararı, finansal planlarınız üzerinde muhtemelen daha önemli bir etkisi olabilecek öngörülemeyen bir olayla ilişkili finansal riske karşı bir teminat sunmasıdır.
 • Bu sigorta, iç huzuru sağlamanıza yardımcı olabilir ve size güvende ve korunmuş olma hissi verir. Üçüncü şahıs sigortasının bu psikolojik faydası düşünülmeyebilir ancak aynı derecede önemlidir.

Talep hangi durumlarda kabul edilmez?

 • Sürücü alkollüyken araç kullanıyorsa
 • Sürücünün geçerli bir ehliyeti yoksa
 • Kazanın kasten yapıldığı sonucuna varılırsa ve sadece bir kaza değilse
 • Aracın yasa dışı amaçlarla kullanıldığı tespit edilirse
 • Aracın çalınması durumunda üçüncü şahıslara zarar verilmediği için üçüncü şahıs sigortası devreye girmeyecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir üçüncü şahıs sigorta poliçesi kapsamında tazminat talebini alma süreci nedir?

Her şeyden önce, FIR ile birlikte bir kaza olduğunu sigorta şirketine bildirmeniz gerekir. Bundan sonra, sigorta şirketi durumu inceleyecek ve talebin gerçek olduğunu ve sadece parayı alma girişimi olmadığını garanti edecek bir eksper atayacaktır. Sigorta şirketinden bir uzlaşma alacaksınız.

Bir üçüncü şahıs sigorta poliçesi kapsamında birden fazla kez talepte bulunabilir miyiz?

Hayır, verilen sigorta poliçesi kapsamında aynı hasar için birden fazla talepte bulunamazsınız.

İnternetten araba sigortası satın alırsak, kapsamalar ve prim tutarlarında herhangi bir farklılık var mı?

Hayır, çevrimiçi veya çevrimdışı araba sigortası satın almanız arasında hiçbir fark yoktur . Bu bir tercih meselesi.

Bir üçüncü şahıs sigorta poliçesi kapsamında talep etmek için gerekli tüm belgeler nelerdir?

Sigorta sağlayıcınıza bağlı olarak hak talebinde bulunmak için gerekli belgelerin bir listesi vardır. Genel olarak meydana gelen olayın tanımını, olay tarih ve saatini, sigortalı ve sigortalıların detaylarını, uğradığı yaralanmaların türünü, üçüncü şahıs aracın uğradığı zararın türünü, adını ve diğer bilgileri içeren bir belge içerir. diğerlerinin yanı sıra olayın tanıkları.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.