Depreme karşı alınması gerekli olan en önemli tedbirler arasında yer alan DASK, 2011 senesinden beri yürürlükteki KHK gereğince her mülk sahibinin mecburi olarak yaptırması gerekli olan işlemler arasında bulunuyor. Depremin ve depreme bağlı şekilde meydana gelebilecek bir çok afetin maddi zararını karşılayan DASK, mülk sahiplerinin deprem kaynaklı en büyük sorunlar karşısında bile maddi açıdan korunmasına imkan tanıyor.

DASK / Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Kısaca DASK adı ile bilinen Zorunlu Deprem Sigortası, deprem durumunda meydana gelebilecek bina yıkımı, patlama, yer kayması, yangın gibi afetlerin mülkünüzde bıraktığı hasarları tazmin edebilmeniz amacı ile düzenleniyor. Farklı teminat bedelleri karşılığında faydalanabileceğiniz DASK alternatifleri dairenizi, bina kolonlarını, ortak kullanım alanlarını, merdivenleri, tavanları, tabanları ve bina sahanlıklarını garanti altına alıyor. Zorunlu bir sigorta türü olan DASK’ın düzenli ilaçlanma yenilenme koşulu bulunuyor. Meskenlerinizi kiraya vermeniz, elektrik, su ve doğalgaz bağlatmanız için DASK poliçelerinizi düzenli bir biçimde güncellemeniz ve ödemelerini yapmanız gerekmektedir. Zorunlu Deprem Sigortası’nın taban değeri, devlet tarafından belirleniyor ve düzenli aralıklarla güncelleniyor. 17 Ocak 2018 tarihinde yapılan son güncellemeye göre Zorunlu Deprem Sigortası, tüm yapı tiplerinde 240.000 TL’ye kadar olan hasarları karşılıyor.

Neden Deprem Sigortası Yaptırmalıyım?

Zorunlu Deprem Sigortası, sigorta kapsamında yer alan alanlarda meydana gelebilecek deprem kaynaklı tüm hasarlar için geçerli olması sebebiyle depremin yol açabileceği maddi kayıpları en aza indirme amacı taşıyor. Gerçekleştiği bölgede ciddi maddi kayba neden olabilen depremlere karşı alınabilecek en etkili maddi tedbirler arasında yer alan DASK, deprem durumunda tüm yaşamınızı etkileyebilecek boyutta maddi kayıplar yaşamanızı engellerken küçük ölçekli hasar durumlarında da size destek veriyor. DASK işlemlerini, size ait meskenlerin üst kullanım hakkından faydalanabilmek için de muhakkak düzenli ilaçlanma gerçekleştirmeniz gerekmektedir. DASK ödemelerinin düzenli ilaçlanma gerçekleştirilmemesi ve muhtemel bir ihtiyaç durumunda geçerli bir DASK poliçesinin bulunmaması, sigorta kapsamına giren haklarınızdan faydalanma şansınızı ortadan kaldırıyor ve bu sebeple muhakkak düzenli ilaçlanma Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

Deprem Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Deprem sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekli olan noktaların başında, işinde uzman ve tecrübeli bir sigorta şirketiyle çalışmak geliyor. En güvenilir ve tecrübeli sigorta firmalarından satın alacağınız DASK poliçeleri, rahatça ödenebilen alternatifleri ve profesyonel kontrolünde gerçekleşen süreçleriyle hayatınızı kolaylaştırıyor. Deneyimli ve güven duyulan bir sigorta şirketiyle beraber çalışmak, deprem sonrasında ihtiyacınızı kolayca ve kısa bir süre içinde tahsil etmenize de yardım ediyor. Bu sayede deprem sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşama ihtimaliniz ortadan kalkarken kendinizi her zaman güvende hissetmeniz de mümkün oluyor. Sigortanızı güncellerken, önceki poliçenizin süresinin kesin olarak dolduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aynı konut için iki ayrı Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmasına kanunen izin verilmiyor. Bu sebeple, eğer deprem durumunda daha yüksek miktarda tazminat almak dilerseniz DASK’a ilave olarak ihtiyari deprem sigortası alternatiflerine yönelmeniz gerekmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Tarife Fiyatları ve Ödeyeceğim Miktar Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu Deprem Sigortası tarife fiyatları ve ödenecek primler sigorta yapılacak konutun bulunduğu bölgedeki deprem riski, binanın yapı fonksiyonları ve konutun brüt metrekaresi olmak üzere üç en temel etkene bakılarak hesaplanıyor. Binanın yer aldığı bölgedeki deprem tehlikesi, bina yaşı ve konut metrekaresi arttıkça, ödenmesi gerekli olan prim de yükseliyor. Tüm vergi ve harçlardan muaf olan DASK primleri, tek seferde veya farklı finans kurumlarının sunmuş olduğu taksit opsiyonları ile ödenebiliyor. Prim bedelinin ödenmesi, sigortanın başlaması açısından büyük önem taşıyor. Primi ödenmemiş sigortalar, poliçeleri çıkmış olsa dahi geçerlilik kazanmıyor ve bu durumdaki sigortalar için deprem durumunda herhangi bir ödeme yapılamıyor.

Zorunlu Deprem Sigortamı Neden BNY Sigorta’dan Almalıyım?

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken BNY Sigorta’yı seçmeniz için bir çok sebep bulunuyor. 38 yıllık tecrübesiyle sigortacılık kavramını şekillendiren ve günümüzdeki haline getiren firmalar arasında yer almakta. Bu sebeple size DASK konusunda da en avantajlı çözümleri sunan BNY Sigorta, geniş hizmet ağıyla Türkiye genelinde faaliyet gösteriyor.  Müşteri ihtiyaçlarını en doğru biçimde belirleme alanında uzman bir kadroya sahip olan BNY Sigorta, Türkiye genelinde ideal fiyat seçeneklerine sahip olması ve her çeşit sigorta seçeneğinde en etkili çözüm önerilerini sunması ile da Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken tercih edebileceğiniz en önemli şirket olarak dikkat çekiyor.

Konut Sigortası İle DASK Arasındaki Fark Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası, konutları garanti altına alması ve çeşitli hasar durumlarında zararınızı karşılaması açısından konut sigortası opsiyonları ile benzerlik gösteriyor. Konut sigortası ve DASK arasındaki temel farkı ise iki sigorta seçeneğinin kapsamları oluşturuyor. DASK, sadece depremin yol açtığı yıkılma, zarar görme, yangın, patlama, zemin kayması gibi durumlarda zararınızı karşılıyor ve deprem harici bir sebeple oluşan hasarlarınız, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına girmiyor. Konut sigortası alternatifleri ise sebep fark etmeksizin konutunuzun gördüğü tüm hasarları ve konutunuzun içindeyken sizin veya aile bireylerinizin karşılaşabileceği tüm kazaları kapsıyor. Pencere camı kırılmasından su baskınına, yangından heyelana, binanıza uçak çarpmasından ev içinde geçirdiğiniz küçük kazalara dek bir çok tehlike karşısında evinizi ve ailenizi garanti altına alan konut sigortası alternatifleri, evinde güven içinde yaşamak isteyen herkesin muhakkak yaptırması gerekli olan sigorta türleri arasında bulunuyor.

Deprem Sigortasının Karşılamadığı Durumlar Nelerdir?

Deprem sigortasının karşılamadığı durumlar arasında direk olarak depremden kaynaklanmayan hasarlar ilk sırada yer almakta. Depremden önce ve farklı sebeplerle meydana gelmiş bina hasarları, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında değerlendirilmiyor. Ayrıca DASK primi belirlenirken sizden istenilen mesken yüz ölçümü, bina lokasyonu ve bina yaşı gibi bilgilerin doğru çıkmaması durumunda da Deprem Sigortası kapsamında herhangi bir ödeme yapılmıyor. Deprem neticesinde konutta oluşan tam hasarların karşılanmasından sonra DASK kapsamı sona eriyor. Kısmi hasarların karşılanması durumunda ise DASK geçerliliğini koruyor ve karşılanan oranda eksiliyor. Sonraki aşamalarda meydana gelebilecek hasarların tazmin edilmesi için ise hasar gören yapının belirlenen süre zarfında ve ekspertiz denetiminde onarılması gerekmektedir. Yasal süre zarfında onarılmamış binalarda oluşan yeni hasarlar, DASK devam ediyor olsa dahi sigorta kapsamı dışında kalıyor ve karşılanmıyor.

Evinizin DASK sigorta primini hesaplayalım. Tıklayın.

[taxopress_relatedposts id=”1″]